Teknoloji Haberleri

ileadmin

Turkey Flort

Turkiyenin yeni flört uygulaması TurkeyFlort Web sitesi ve Android uygulaması ile şimdi yayında.

Siz de yeni arkadaşlıklar için turkeyflort.com adresini ziyaret edebilir ya da android uygulamayı indirebilirsiniz.

TurkeyFlort.com

Turkiyenin yeni flört uygulaması.. Şimdi play store’da..

ileadmin

Nokia, 3 Yıl Güncelleme Desteği Sözü Verdiği X10 ve X20 Modellerini Tanıttı

Finlandiya merkezli teknoloji firması Nokia, 5G destekli yeni akıllı telefon modelleri X10 ve X20’yi resmi olarak tanıttı. Şirket tarafından yapılan açıklamada her iki cihaza da 3 yıl boyunca güncelleme desteği verileceği belirtildi.

Nokia X serisi geçmişte pek çok farklı kategoriyle ilişkilendirilmişti. Multimedya telefonlardan Microsoft destekli Android telefonlara farklı serilerin ismi olan X şimdi de HMD’nin sürdürülebilir 5G’li akıllı telefonlarına odaklanıyor.

Yeni seride iki farklı model yer alacak ve bu modellere X10 ve X20 isimleri verilecek. Nokia’nın sahibi olan HMD, yaptığı açıklamada cihazlara üç yıl boyunca tam destek vereceğini ifade etti. Yani bu modeller, önümüzdeki üç yıllık süre boyunca hem işletim sistemi hem de güvenlik güncellemeleri açısından desteklenecek.

Daha önceleri yazdığımız Nokia’nın Lansman Tarihi Duyurusu yazısına göz atabilirsiniz.

Genel görünüşüne baktığımızda iki telefon arasındaki neredeyse tek fark kamera gibi gözüküyor. Zaten her iki modelin konfigürasyonları da büyük oranda benzerlik gösteriyor. Her ikisinde de Snapdragon 480 5G çipseti yer alıyor. 

X20’nin bellek konfigürasyonları daha geniş depolamaya izin veriyor. Bu model için belirlenmiş olan konfigürasyonlar 6 GB RAM/64 GB depolama ve 4/6/8 GB RAM ve 128 GB depolama şeklinde. Ayrıca çift sim kart girişinden birini kullanarak 512 GB’a kadar microSD kart takılabiliyor.

Her iki X modeli de 6,67″ LCD ekrana sahip ve ekranların çözünürlüğü 1080×2400 piksel. Ortalama parlaklığı 450 nit olan ekrandan yüksek yenilenme oranı ya da güçlendirilmiş cam gibi özellikleri de beklememek gerekiyor. 

Nokia X20, 64 MP ana kameraya sahip ve 1080p’ye kadar çözünürlükte video çekmeye imkan veriyor. Ona 5 MP ultrageniş açı kamerası eşlik ediyor. Son olarak da akıllı telefonda 2MP makro kamera ve 2 MP derinlik sensörü yer alıyor. Ön kamera ise 32 MP sensöre sahip. X10’da ise ana kamera çözünürlüğü 48 MP’e, ön kamera 8 MP’e düşüyor. 

Nokia X20 özellikleri

 • İşlemci: Snapdragon 480 5G
 • RAM ve Depolama: 6 GB / 64GB, 4/6/8GB / 128 GB
 • Arka Kamera: 64 MP ana kamera + 5 MP ultra geniş açı + 2 MP makro + 2 MP derinlik sensörü
 • Ön Kamera: 32 MP
 • Ekran: 6,67 inç, 1080×2400 piksel, LCD
 • Bağlantılar: Wi-Fi 5, Bluetooth 5.0, HD/Adaptive, NFC
 • Girişler: USB-C, 3.5 mm kulaklık girişi, FM Radyo 

Nokia X10 özellikleri

 • İşlemci: Snapdragon 480 5G
 • RAM ve Depolama: 6 GB / 64GB, 4/6/8 GB / 128 GB
 • Arka Kamera: 48 MP ana kamera + 5 MP ultra geniş açı + 2 MP makro + 2 MP derinlik sensörü
 • Ön Kamera: 8 MP
 • Ekran: 6,67 inç, 1080×2400 piksel, LCD
 • Bağlantılar: Wi-Fi 5, Bluetooth 5.0, HD/Adaptive, NFC
 • Girişler: USB-C, 3.5 mm kulaklık girişi, FM Radyo 
ileweb yöneticisi

Büyük İncelemenin Sonucu: 5G Tamamen Güvenli

Yayımlanan iki yeni bilimsel inceleme, şimdiye kadar 5G teknolojisine yönelik yapılan bütün önceki araştırmaları destekliyor ve bu yeni nesil bağlantı standardının, sağlık açısından herhangi bir tehlike oluşturmadığını gösteriyor.

Avustralya Radyasyondan Korunma ve Nükleer Güvenlik Ajansı (ARPANSA) ile Avustralya’daki Swinburne Teknoloji Enstitüsü’nün yönetiminde yürütülen incelemelerde, milimetre dalga frekanslarındaki (6 GHz’in üzerindeki düşük seviyeli radyo dalgaları) muhtemel tehlikelerin bulunması amacıyla daha önce yapılan 138 bilimsel çalışmaya bakılmış ve 100’den fazla deney yeniden analiz edilmiş.

Araştırmaların ve bilimsel analizlerin gelecekte devam etmesi muhtemel olsa da, 5G ve ilişkili teknolojiler hakkında şimdiye kadar bildiklerimizin derinlemesine incelendiği bu yeni çalışmaya göre insanların maruz kalacağı sinyal seviyeleri mükemmel derecede güvenli.

ARPANSA Değerlendirme ve Tavsiye Kurulu başkan yardımcısı Ken Karipidis şöyle aktarıyor: “Önceden yapılan tüm çalışmaların incelenmesi sonucunda, 5G şebekesinde kullanılanlar gibi düşük seviyeli radyo dalgalarının insan sağlığına tehlikeli olduğunu gösteren hiçbir kanıtlanmış bulguya ulaşılmadı.”

6 GHz ve üstü frekanslar her ne kadar radarlarda, tıbbi cihazlarda ve güvenlik cihazlarında (havaalanında içerisinden geçmiş olabileceğiniz tarama cihazları gibi) sürekli olarak kullanılsa da, 5G şebekeleri dünya genelinde yaygınlaştıkça çok daha geniş bir şekilde kullanılacaklar.

ileweb yöneticisi

24 Saat Ekrana Bakmamak Size Binlerce Lira Kazandırabilir!

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle beraber akıllı telefonlar artık hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Dünya genelinde milyonlarca insan gün içerisinde çok sık bir şekilde akıllı telefonuna bakıyor. Kullanıcılar telefona bakmadığı zamanlarda ise kendini kötü hissediyor. Peki, 24 saat boyunca telefona bakmadan durabilir misiniz?

Reviews.org web sitesi, 24 saat boyunca telefonuna bakmamayı başarabilen kişiler arıyor. Bu, her ne kadar kulağa kolay gibi gelse de bir gün boyunca telefonu kullanmamak oldukça zor. Gelen mesajları kontrol etmek ve sosyal medya platformlarında gezinmek gibi faktörler bunu önemli ölçüde zor hale getiriyor.

İnternet sitesi bir gün boyunca dijital detoks yapabilen yani bilgisayar, akıllı saat, akıllı ev cihazları, akıllı televizyon ve akıllı telefona bakmamayı başaran kişilere 2 bin 400 dolar ödeme yapacak. Bu miktar da şu anki kur ile beraber yaklaşık olarak 19 bin Türk Lirası‘na denk geliyor.

ileweb yöneticisi

Yeni Among Us Haritasının Yayınlanma Tarihi Belli Oldu!

Son zamanlarda oldukça popüler olan Among Us bu seferde gündeme oyuna gelecek yeni Map ile gündeme geldi. Uzun süredir gelmesi beklenen harita ”çok keyifli olacak” diye tarif edildi. Peki bu yeni harita ne zaman oyuna eklenecek;

Oyunun yapımcısı ve geliştiricisi olan InnerSloth Yeni haritanın 31 Mart 2021 tarihinde tüm kullanıcıların hizmetine açacaklarını belirtti. Yapımcı InnerSloth en son 31 Aralık 2020 tarihinde ise önemli bir güncelleme yaparak oyuna yeni map getirmişdi.

Oyunu satın alma Linki;

https://store.steampowered.com/app/945360/Among_Us/
ileweb yöneticisi

Sony’den Şok Karar!

Ünlü konsol üretici olan Sony geçtiğimiz günlerde üzerinden büyük kazanç elde ettiği Playstation 4 Hakkında öenmli bir karara imza attı.

Alınan kararın sebebi firmanın piyasaya yeni sürmüş olduğu yeni nesil konsolu olan Playstation 5’i canlandırmaktı. Peki bu alınan yeni kararlar nedir gelin birlikte inceleyelim;

Sony, resmi web sitesinden yaptığı bir açıklama ile PlayStation 4 ‘te kullanımda olan bir servisi sonlandırdığını doğruladı. Sony’nin resmi web sitesinde yaptığı açıklamada, PlayStation Toplulukları özelliği Nisan 2021 tarihinden itibaren emekliye ayrılacak. Bu tarihten itibaren bu özelliği kullanılamaz hale getiren Sony yetkilileri bu açıklamalarda bulundu.

“PlayStation 4 oyun konsolunuzda PS Toplulukları servisini kullandığınız için teşekkür ederiz. Bu servis, Nisan 2021 tarihinden itibaren artık desteklenmeyecek, PlayStation 4 konsolunuzda kullanılamayacak ve bununla birlikte, PlayStation 4’ünüz ile PlayStation Uygulaması yoluyla bağlantıda kalmaya ve mesajlaşma özelliklerinden ve daha fazlasından yararlanmaya devam edebileceksiniz.” dedi.

ileweb yöneticisi

Artık İstediğimiz Yerin Eski Halini Görmek Mümkün

Hemen hemen herkes bulunduğu semti mahalleyi google earth sayesinde araştırıp görmek istemiştir. İşte google yetkililerinin de bunun çok istenmesinden yola çıkmış ve geliştirdikleri üst düzey teknoloji ile artık belirli bazı bölgelerin eski halini Google’ın masaüstü uygulaması olan Earth ile geçmişini görmek mümkün.

İleri bir tarihte kullanıma açılacak olan bu uygulama tanıtımı yapıldığı andan itibaren oldukça hoş karşılandı. Şirketin yetkilileri tarafından yapılan açıklama ise bu sistem sadece geçmişe gitmek değil geçmiş ile günümüz arasındaki farkı karşılaştırmak ve insanlığın dünyaya vermiş olduğu zararları görmüş olmak. Bu sisteme ise ”time lapse” adı verildi.

ileweb yöneticisi

Dünyada 103. Olduk!!!

Dünyaca ünlü medya takip kurumu olan Ajans Press Pandemi döneminde özellikle kullanımı artmakta olan internet hakkında bir araştırma yaptı. Bu araştırmanın konusu ise dünyadaki ülkelerin internet hızlarıydı.

Yapılan araştırma içinde 170 ülkenin bulunuduğu sıralamada Türkiye 103. oldu. Bunların yanı sıra yapılan testte Türkiyenin genel internet hızı 30.51 Mbps olarak kayıtlara geçti.

Peki 170 ülkenin en hızlı internet kullanıcııs hangi ülke gelin birlikte bakalım;

Bu ülkelerin birinci sırasında 238.59 Mbps ile Singapur’da görüldü. İkinci en hızlı internet kullanıcısı ülke ise 231.70 Mbps ile Hong Kong olurken üçüncü sırada 217,70 mbps ile tayland oldu. Peki en kötü internet hızı olan ülke hangisi, Bu 170 ülke içinde 170. olan ülke 2,77 mbps ile Türkmenistan olarak kayıtlara geçti.

ileweb yöneticisi

Bir İlk Olan Yerli Mikrofon Tanıtıldı!

Haberciliğin vazgeçilmez talihsizliklerin başında gelen kelimeyi yanlış telaffuz etme sorunu herkes tarafından bilinir.

Bu sebepten dolayı yerli üretici bir firma olan Sunny bu sorunun önüne geçmek adına SeeTalk adlı bir mikrofon üreterek Dünyada Bir İlke İmza Attı. Bu buluş bir adet mikrofon olarak tanıtıldı lakin bir mikofonun yapacağı işin daha fazlasını da yapabiliyor. Peki gelin birlikte detaylı inceleyelim;

Üzerinde 5 inç Full Hd dokunmatik bir ekran bulunan bu mikrofon habercilikte kullanılmak üzere tasarlandı. Bu dokunmatik ekrana bluetooth üzerinde bağlantı sağlayıp istenildiği görüntüyü yansıtma olanağı sağlıyor. Bütün bnların yanı sıra bu mikrofon önceden ses kaydı yapılıp ardından istenildiği an kullanıma açılabilecek ve kayıt edilen sesi kullanıma sunabilecek. Bunun yanı sıra dikkat çekici en önemli bir diğer özelliği ise Şarjının çok uzun ömürlü olmasından kaynaklanıyor olmasıdır.Yapılan Ses kayıt testlerinde Şarj kullanım süresi 6,5 saat olarak gözlemleniyor.

Bu üst düzey mikrofon (SeeTalk) ürünün yapımcıları tarafından 3.499 TL olarak satışa sunulacağını belirtti.

Ürünün İnceleme ve Satın alma linki;

https://www.seetalk.com.tr/urun/seetalk/

ileweb yöneticisi

NVIDIA Geri Adım Attı!

Geçtiğimiz günlerde bilgisayarı çeşitli uygulama ve oyunları açmayanlar için geliştirdiği Geforce Now kullanım ücreti olarak gündeme gelen Nvıdıa bu seferde yüksek ücretli Geforce Now sisteminde indirime giderek gündeme geldi.

Eski fiyatı aylık 75 TL olan Geforce Now bun dan dolayı çok tepki aldı ve müşterileri tarafından hesapları silinmeye başlandı. Bu duruma el atmak isteyen Nvıdıa yetkilileri sadece Türkiye sunucusundan gelen kişilere 1 yıl boyunca geçerli bir indirime gitti.

Bu indirimi kapsayan kısım ise genellikle oyuncu kısmı ilgilendiriyor. Çünkü bu indirim 1 yıl geçerli aylık 50 TL. Eski fiyatına 25 TL lik bir indirim yapan Nvıdıa bu teknoloji hayatımızın her alanına girecek ondan dolayı kullanıcılar hesaplarını silmesinler ve 50 TL üzerinden devam etsinler çağrısında bulundu.